Popularne posty

czwartek, 15 stycznia 2015

JAK UTRZYMAĆ RÓWNOWAGĘ? Czyli wpływ żywienia na równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Styczeń to doskonały czas na realizację noworocznych postanowień. Dobrze pomyśleć o sobie i poddać modyfikacji sposób żywienia i styl życia. W natłoku codziennych spraw nie zastanawiamy się nad tym, czy nasz organizm jest w równowadze kwasowo-zasadowej i które właściwie produkty są kwasotwórcze a które alkalizujące? Dlatego postaram się w przystępny sposób wyjaśnić dlaczego równowaga kwasowo-zasadowa jest ważna dla naszego organizmu i jak do niej dążyć.

Czym tak właściwie jest równowaga-kwasowo zasadowa?
Równowaga kwasowo-zasadowa to stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych, który zapewnia prawidłowy lekko zasadowy odczyn krwi (pH 7,35-7,45). Duży wpływ na wartość pH krwi ma spożywany przez nas pokarm. Człowiek poprzez upodobania żywieniowe ma skłonność do zakwaszania organizmu, co w konsekwencji prowadzi do wielu dolegliwości.

Objawy zakwaszenia organizmu
Do najczęściej występujących zalicza się:
  • przewlekłe zmęczenie
  • zawroty głowy
  • migreny
  • zapalenie błon śluzowych
  • osłabienie układu odpornościowego
  • trądzik i problemy z cerą
  • wypadanie włosów
  • łamliwość paznokci
  • zatrzymanie wody w ogranizmie, opuchlizny
  • problemy trawienne, wzdęcia, zaparcia,, stany zapalne błony śluzowej żołądka
  • choroby naczyń krwionośnych
Należy mieć na uwadzę, że w środowisku kwaśnym doskonale rozwijają się komórki nowotworowe a zdrowe komórki obumierają.

Produkty o działaniu zakwaszającym i alkalizującym ustrój człowieka




Produkty spożywcze działają na nasz organizm zakwaszająco lub alkalizująco, w zależności od zawartości pierwiastków kwaso- i zasadotwórczych. Dlatego właśnie składowe naszej diety mają ogromny wpływ na gospodarkę kwasowo-zasadową ustroju. Od ich proporcji zależy oddziaływanie produktów na zawartość jonów w płynach ustrojowych. Analizując powyższą tabelę, można zauważyć, że większość produktów spożywczych, które stanowią podstawę naszej diety ma nadmiar składników zakwaszających. Do grupy produktów zakwaszających zalicza się głównie mięso i jego przetwory, ryby, drób, jaja oraz produkty zbożowe. Również cukier i jego przetwory zakwaszają ustrój. Kwasowość ich wynika z dużej zawartości siarczanów, fosforanów oraz kwasu moczowego. 

Produkty alkalizujące ustrój to owoce, warzywa i mleko. Owoce i warzywa zawierają duże ilości kwasów organicznych, które w organizmie utleniane są do CO2, który wydychany powoduje powstanie pewnego nadmiaru kationów Na+,K+, Ca2+, Mg2+mających zdolność równoważenia kwasów powstających w ustroju. Niestety charakter naszej diety powoduje, że w organizmie powstaje nadmiar kwasów, dlatego należy spożywać produkty o właściwościach zasadotwórczych. Wyrównanie gospodarki kwasowo-zasadowej na pewno przyniesie dużo korzyści dla Twojego organizmu. Podejmujesz wyzwanie? :) Powodzenia! :)

15 komentarzy:

  1. Nie bardzo rozumiem mechanizm, w jaki owoce, w szczególności osławiona już cytryna alkalizują organizm. W jaki sposób wydychanie CO2 powoduje powstanie nadmiaru kationów. Mam wrażenie, że to jakieś powtarzane nieustannie bzdury, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Np. w podręcznikach można znaleźć informację, że cytryna alkalizuje ponieważ potrzeba dużo kwasu do zneutralizowanie uzyskanego z niej popiołu. Problem w tym, że popiół uzyskuje się z całej cytryny, a nie tylko z soku. Skórka cytryny zwiera natomiast dużo więcej minerałów niż sok. Tymczasem spożywamy głównie sok.

    OdpowiedzUsuń
  2. Każdą notkę opieram o wiarygodne artykuły naukowe, nie przeprowadzałam badań dotyczących działania alkalizującego cytryny, zdałam się na dane naukowe ( jeśli przeprowadzałeś takie badania, i masz wiarygodne wynik to chętnie się zapoznam). Alkalizujące działanie owoców wynika z zawartości zasadotwórczych pierwiastków (wapń, magnez, potas, sód) i ich przewagi ilościowej w stosunku do pierwiastków kwasotwórczych (fosfor, chlor, siarka). Z tego co się orientuję, aby dokładnie określic działanie odkwaszające poszczególnych produktów nie wystarczy określić zawartość składników mineralnych na 100g produktów, ale uwzględnićich wartość kaloryczną i zawartość np. szczawianów i cukrów. Dodatowo zależy to indywidualnie od parametrów biochemicznych jednostki.
    Odkwaszają sole słabych kwasów i silnych zasad, czyli odkwaszają takie metale, jak sód, potas, wapń i magnez. Ale te metale odkwaszają w połączeniu ze słabymi kwasami, takimi, jak kwas węglowy, cytrynowy, mlekowy itp. Mechanizm powstawania kationów, wynika z działania buforowego. Należy pamiętać, że oprócz mechanizmów, zachodzących między spożytymi składnikami, przebiegają również procesy życiowe, które dążą do zachowania homeostazy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ok, jeśli każdą notkę opierasz o wiarygodne artykuły naukowe, to zamieszczaj do nich odniesienia: linki lub przypisy. W innym wypadku nie mam możliwości dowiedzenia się niczego więcej i rozwiania swoich wątpliwości.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny pomysł na post i oczywiście przydatny! można się sporo dowiedzieć.
    obserwuję!
    http://hair-is-orange.blogspot.com [klik]

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo przydatny post, dowiedziałam się bardzo wiele :) Będę zaglądać.
    http://przyszopceuszatych.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  6. super post! mega przyjemnie się czyta :) zaobserwowałam i zapraszam do mnie!

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy post :)
    Obserwuję Pozdrawiam
    http://kosmetyczny-kuferek.blog.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem jak utrzymać tą równowagę
    nie odnajduję się w tym temacie, aczkolwiek osoby zainteresowane naprawdę
    mogłyby dużo z tego posta wyciągnąć
    obserwuję :)
    http://michalinastaniec.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zasada jest bardzo prosta, staraj się spożywać więcej produktów zasadotwórczych ( przykłady masz w tabelce), a ogranicz spożywanie produktów kwasotwórczych. Jeśli do każdego posiłku dodasz porcję warzyw, to na pewno będzie to dobry krok w stronę utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej :D

      Usuń
  9. Świetny post, bardzo przydatny, ;)
    ja już obserwuję i liczę na rewanż ;)
    pozdrawiam, http://xblueberrysfashionx.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń