Popularne posty

środa, 1 kwietnia 2015

WARZYWA KAPUSTNE W CHOROBACH TARCZYCY

Dużo słyszy się o tym, że osoby z chorobami tarczycy powinny unikać warzyw kapustnych. W dzisiejszym poście postaram się wytłumaczyć dlaczego jest.



WARZYWA KAPUSTNE

Do warzyw kapustnych należy między innymi: brokuł, kalafior, jarmuż, kalarepa, brukselka, kapusta chińska, kapusta głowiasta biała, kapusta głowiasta czerwona, kapusta pekińska, kapusta włoska. Ta grupa warzyw jest dobrym źródłem błonnika, witamin C, z grupy B, K, E, beta-karotenu, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, siarki. Warzywa kapustne zawierają również glukozynolany, produkty ich rozpadu wykazują działanie goitrogenne czyli wolotwórcze. Do najczęściej występujących w nich glukozynolanów zalicza się:
  • glukoiberynę,
  • glukobrassicynę,
  • neoglukobrassicynę,
  • glukonapinę,
  • progoitrynę,
  • synigrynę.
Warzywa kapustne zyskały również pozytywną sławę w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych, za sprawą sulforafanu, którego prekursorem jest jeden z glukozylanów (glukorafanina).

WOLOTWÓRCZE DZIAŁANIE PRODUKTÓW ROZPADU GLUKOZYNOLANÓW

Do głównych produktów rozpadu glukozynolanów zalicza się przede wszystkim :
  • tiocyjaniany,
  • nitryle,
  • izotiocyjaniany,
  • tiooksazolidyny.
Tiocyjaniny bardzo łatwo przenikają przez wszystkie błony komórkowe, kompetycyjnie hamują transport jonów jodkowych do gruczołu tarczycowego. Powstają również podczas detoksykacji nitryli w organizmie. Izotiocyjaniny i tiooksazolidyny wykazują działanie hamujące dla syntezy hormonów tarczycy, poprzez unieczynnienie peroksydazy tarczycowej. Te drugie zaburzają metabolizm tarczycy poprzez hamowanie syntezy tyroksyny oraz jej wydzielania do krwi. 
Dodatkowo produkty rozpadu glukozynolanów powodują wzrost  sekrecji TSH , co prowadzi do powstania wola.

ZAWARTOŚĆ GLUKOZYNOLANÓW W PRODUKTACH

Glukozynolany znajdują się również w rzepie, rzodkwi, nasionach gorczycy i rzepaku. Potrawy zawierające związki wolotwórcze powinny być łączone z produktami o dużej zawartości jodu np. rybami czy owocami morza, gdyż ich goitrogenne działanie jest znacznie silniejsze w warunkach zbyt niskiej podaży jodu. Dlatego też zaleca się utrzymać na stałym poziomie podaż soli jodowanej w ilości  5 mg. 
Obróbka kulinarna ma znaczący wpływ na zawartość glukozynoloanów w produktach. W warzywach mrożonych i gotowanych w stosunku do warzyw surowych zawartość tych związków jest o około 30-40% mniejsza. Gotowanie w dużej ilości wody, bez przykrycia  zmniesza ich zawartość, gdyż łatwo przechodzą do wody i są lotne. Dlatego należy spożywać te produkty rzadko, włączać je do diety rozsądnie - zdecydowanie lepiej wybierać produkty mrożone, spożywać po obróbce termicznej, wówczas można ograniczyć ilość glukozynolanów nawet o 1/3.

Autor: Kamila Myszkowska

4 komentarze:

  1. Ciekawe ,co z sałatą ,też chyba należy do rodziny kapustnych?.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sałata należy do rodziny warzyw liściastych, źródła podają, że nie powinna powodować wzrostu wola. Pozdrawiam

      Usuń
  2. u mnie kapustne warzywa pojawiają się ostatnio bardzo często - dziś kupuje brukselkę, bo mi się skończyła a zawsze lubię mieć mały zapas :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też lubię warzywa kapustne, ale z uwagi na chorobę Hashimoto staram się ograniczać ich spożycie. Pozdrawiam

      Usuń