Popularne posty

piątek, 6 marca 2015

ROLA MIKROELEMENTÓW W NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY CZ.2 ŻELAZO I CYNK


W poprzednim poście omówiłam jak ważna jest prawidłowa zawartość jodu i selenu w diecie osób z niedoczynnością tarczycy. Dziś zajmiemy się rolą żelaza i cynku.

ŻELAZO
Żelazo wchodzi w skład peroksydazy tarczycowej (TPO), bardzo ważnego enzymu uczestniczącego w powstawaniu hormonów tarczycy.  Zalecane dzienne spożycie żelaza wynosi 10 mg dla mężczyzn oraz 18 mg dla kobiet  (zapotrzebowanie wzrasta w trakcie ciąży do 27 mg). Żelazo dostępne w produktach spożywczych można podzielić na dwie grupy:
  • Żelazo hemowe, pochodzące z hemoglobiny i mioglobiny, znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego, jego absorpcja w organizmie człowieka wynosi ok. 23%,
  • Żelazo niehemowe, znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, mleku i jajach, jego absorpcja w organizmie człowieka wynosi maksymalnie 8%.
Doskonałym źródłem żelaza są podroby, mięso, tłuste ryby (np. dorsz, sardynka, śledź), żółtko jaja, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni

Wchłanianie żelaza można zwięszyć łącząc produkty o wysokiej zawartości żelaza z żywnością bogatą w witaminę C, białko, kwasy organiczne i cukry. Natomiast kawa, herbata, produkty wysokobłonnikowe, o dużej zawartości wapnia, cynku mogą zaburzać wchłanianie tego mikroelementu.
Niedobór żelaza wywołuje objawy niedoczynności tarczycy oraz jej powiększenie, poprzez zaburzenie aktywności peroksydazy tarczycowej, zaburzenie wiązania trijodotyroniny do receptorów jądrowych, przez co zmniejsza się ilość hormonów dostępnych dla organizmu.

CYNK
Cynk jest bardzo ważnym mikroelementem w organizmie człowieka, zaangażowany jest w metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów, regulację układu odpornościowego i stabilizację błony komórkowej, ponieważ jest składową ponad 300 enzymów. Odgrywa również rolę w ochronie komórek organizmu przed wolnymi rodnikami, za sprawą cynkozależnej dysmutazy ponadtlenkowej. 
Zalecane dzienne spożycie cynku dla kobiet wynosi 8mg, natomiast dla mężczyzn 11 mg. Doskonałym źródłem cynku są sery podpuszczkowe dojrzewające (np. gouda, edamski, ementaler), produkty zbożowe (np. otręby pszenne, kasza gryczana, pieczywo pszenne, płatki kukurydziane, nasiona i ziarna oraz mięso. Wchłanianie tego mikroskładnika z żywności mieści się w przedziale 15-60%Obserwuje się większą absorpcję cynku z produktów pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Duża ilość wysoko jakościowych białek przyśpiesza wchłanianie cynku, natomiast błonnik, fityniany, żelazo niehemowe wykazują działanie hamujące. Niedobór cynku zmniejsza wydzielanie hormonów tarczycy, poprzez oddziaływanie na oś podwzgórze-przysadka-tarczyca oraz zakłócenie działania trijodotyroniny na ekspresję genów, a w konsekwencji na cały organizm.

Jak widzicie odpowiednia zawartość w diecie mikroelementów - szczególnie jodu, selenu, żelaza i cynku ma bardzo istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego oraz jego hormonów. Dlatego pamiętajmy o uzględnieniu w naszej codziennej diecie produktów, które są źródłem tych składników. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz