Popularne posty

czwartek, 30 października 2014

GDY SAMA PIERŚ JUŻ NIEWYSTARCZY, CZYLI ŻYWIENIE UZUPEŁNIAJĄCE NIEMOWLĄT

W końcu nadchodzi ten moment, gdy mleko matki przestaje zaspokajać wszystkie potrzeby małego człowieczka. Moment ten pokrywa się z dojrzałością neurofizjologiczną, która pozwala na bezpieczne przyjmowanie pokarmów innych niż mleko oraz ich przyswajanie. Czyli właściwie kiedy należy wprowadzić żywienie uzupełniające? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do końca 6 miesiąca powinno się karmić wyłącznie piersią, a w 7 miesiącu rozpocząć rozszerzanie diety, z zachowaniem karmienia naturalnego oczywiście. Większość krajów przyjęło tę rekomendację, jednak są kraję gdzie zaleca się wprowadzanie nowych pokarmów między 4-6 miesiącem. Ważne jest, aby zbyt wcześnie nie podawać dziecku nowych pokarmów,ponieważ białka inne niż mleka kobiecego mogą powodować alergię oraz cukrzycę typu I. Natomiast rozszerzanie diety zbyt późno grozi niedożywieniem i niedoborami mikro i makro składników. Mały człowieczek sam podpowie Ci, że już czas na nowości w diecie, wystarczy bacznie obserwować jego zachowanie. Podstawowym sygnałem będzie zainteresowanie jedzeniem. Jeżeli niemowlę wyciąga rączki do twojej kanapki to znak, że chętnie poznałoby już nowy smak :) Należy tylko pamiętać, że już od pierwszych chwil kształtowane są nawyki żywieniowe dziecka, dlatego warto dobrze przygotować się do działania.



Ogólne zalecenia
  • nie wprowadzać kilku nowych produktów jednocześnie
  • nowe produkty wprowadzać stopniowo, zaczynając od małych porcji (3-4 łyżeczek), obserwując reakcję dziecka
  • początkowo wprowadzać typowe produkty uzupełniające warzywa, owoce czy kaszki ryżowe bądź zbożowe


Częstość posiłków
Ważne jest, aby dokonać jasnego podziału ról: rodzic decyduje o tym kiedy i co podaje dziecku do zjedzenia, a dziecko decyduje o tym ile zje i czy wogóle :) W przypadku kontynuacji karmienia piersią WHO zaleca wprowadzić 2-3 posiłki uzupełniające między 6 a 8 miesiącem życia oraz 3-4 posiłki i 1-2 przekąsek między 9 a 24 miesiącem. Niemowlęta żywione sztucznie powinny w ciągu dnia spożywać 4-5 posiłków głównych oraz 1-2 przekąsek. Jako przekąski traktowane są np. kawałki warzyw, owoców, chleb podawane dziecku między głównymi posiłkami. Jednak ostatecznie ilość i objętość posiłków należy indywidualnie dostosować do potrzeb dziecka

Kolejność wprowadzania nowych smaków
Ważne jest aby w pierwszej kolejności zapoznać dziecko ze smakiem warzyw, ponieważ jest on gorzej akceptowalny przez niemowlęta niż smak owoców. Wielokrotne podawanie różnych warzyw zwiększa akceptację ich smaku. Dopiero po około dwóch tygodniach od włączenia do diety warzyw, należy wprowadzić owoce. W zasadzie kolejność wprowadzania konkretnych warzyw i owoców nie jest istotna. W pierwszym roku życia dziecko może jeść truskawki, pomidory, ogórki- co dawniej było niezalecane. Nowe produkty powinno się wprowadzać pojedyńczo, aby w momencie pojawienia się nietolerancji wiedzieć, który produkt należy wykluczyć z diety.


Wielkość porcji
Nie ma określonej gramatury porcji żywności dla niemowląt. Zawsze należy się kierować potrzebą małego człowieczka, który sam decyduje o tym ile pokarmu chce zjeść. Dlatego jeśli jesteś rodzicem pamiętaj, aby nie przekarmiać swojego dziecka. Zmuszanie niemowlęcia do jedzenia hamuje umiejętność samoregulacji organizmu. Inaczej mówiąc tłumiony jest sygnał sytości, co w przyszłości może skutkować otyłością.


Schemat rozszerzenia diety niemowląt

Źródło www.1000dni.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz